Нидерландия си осигури първото място в групата

Нидерландия

Нидерландия записа втората си поредна победа на Европейското първенство и след 2:0 срещу Австрия в Амстердам спечели група “С” на континенталния шампионат. “Лалетата” единствени имат пълен актив от точки след два изиграни мача и си гарантираха място на осминафиналите, като излизат от групата си за първи път от 2008 година насам.

През 2012 те отпаднаха още в груповата фаза, а през 2016 въобще не успяха да се класират за европейските футболни финали.

С победата днес успешната серия на домакините срещу този съперник продължи – седем поредни победи, а последната загуба от Австрия датира отпреди 31 години. Тогава са били родени само двама от титулярите днес – Мартен Стекеленбург и Дейли Блинд.

Домакините опитаха да наложат своята воля и изпробваха австрийците с няколко опасни атаки, а след по-малко от 10 минути получиха дузпа, спечелена от Дензел Дънфрис. Той бе спънат от австрийския капитан Дейвид Алаба на границата на наказателното поле, а след консултация с ВАР съдията отсъди удар от 11 метра.

Мемфис Депай се нае с изпълнението и стреля с добре насочен удар в десния долен ъгъл на вратаря Бахман, който се хвърли в правилната посока, но топката мина под плонжа му – 1:0.

Така Депай вече е вкарвал голове във всички международни турнири, в които е участвал с клубните и националния си отбор – Лига Европа, Шампионска лига, Лигата на нациите, Световно първенство, а сега вече и Европейско.

Десният бек Дензел Дъмфрис отбеляза във втори пореден мач – това се случи в 66-ата минута, когато крайният защитник пробяга половината терен, за да получи пас от влезлия преди малко Дониел Мален и след това да прати топката в мрежата на Бахман за 2:0. Така той се нареди до Рууд Ван Нистелрой, който бе последният нидерландец, вкарал в първите си два мача на еврофинали.

Разбъркване след корнер за Австрия завърши с удар на Алаба на сантиметри от гредата в 70-ата минута.

Пет минути преди края австрийците отправиха първия си точен удар, но той не бе достатъчно силен и не представляваше особено опасност за Стекеленбург.

Разликата във възрастта между Стекеленбург (38 години и 268 дни) и появилият се като резерва Райн Гравенберх (19 години и 32 дни) е най-голямата такава между съотборници на Европейско първенство – 19 години и 236 дни.

В последния си мач от групата нидерландците се изправят срещу Северна Македония, а Австрия ще премери сили с Украйна.