Ливърпул спечели убедително голямото дерби в Англия

Ливърпул победи с 4:2 Манчестър Юнайтед като гост и завърза още интригата около местата в четворката, даващи квоти за Шампионската лига. Домакините откриха с гол на Бруно Фернандес в 10-ата минута, след като Натаниъл Филипс от Ливърпул отклони топката в собствената си врата.

Последваха спорни ситуации, включително отсъдена и отменена с намеса на ВАР дузпа за гостите, но те все пак изравниха в 34-ата минута с красив гол с пета на Диого Жота. Асистенцията бе на централния защитник Филипс, реванширал се за неумелото си отиграване при попадението на съперника.

В добавеното време на първото полувреме Ливърпул поведе, като Роберто Фирмино вкара с глава след центриране на Трент Александър Арнолд.

Пак същите играчи бяха в основата на третия гол за гостите, дошъл само 2 минути след началото на второто полувреме. Арнолд стреля силно, вратарят на Юнайтед Дийн Хендерсън отби, а Фирмино довкара – 1:3. После Жота удари греда, а при още две контраатаки резултатът по чудо не стана 1:4.

Маркъс Рашфорд намали в 68-ата минута и даде сигнал за щурм на домакините в търсене на изравняване, като те стигнаха до едно златно положение да го сторят. Мейсън Гринууд обаче пропусна отблизо, а ударът му бе отбит пред голлинията от същия Филипс, който бе основна фигура в ключови моменти от мача. В добавеното време Мохамед Салах реши нещата с четвърто попадение на контраатака – 4:2 и първа победа за Ливърпул в шампионата на този стадион от 7 сезона.

Точките са жизнено важни за отбора на Юрген Клоп, който вече е пети и има 60 т. при три оставащи мача. Третият Лестър е с 66, вторият Челси има 64, като обаче и двата отбора са играли по 36 двубоя, с един повече от Ливърпул. Плюс това Челси и Лестър се срещат в сряда един срещу друг. Оставащите мачове на тима на Клоп са с Уест Бромич и Бърнли навън, както и с Кристъл Палас у дома.

Евертън пропусна нов шанс да атакува поне местата в Лига Европа, като направи 0:0 навън с Астън Вила в другия мач в четвъртък. Отборът на Карло Анчелоти остава осми с 56 т., на 2 зад шестия Уест Хем.