Джокович спря Надал на полуфиналите на “Ролан Гарос”

Новак Джокович

Световният №1 в тениса Новак Джокович се класира за шести път в кариерата си за финала на “Ролан Гарос”.

Сърбинът стори това след победа над 13-кратния шампион в турнира Рафаел Надал с 3:6, 6:3, 7:6(4), 6:2. Мачът се превърна в истинска класика и продължи 4 часа и 13 минути.

За Надал това е едва трета загуба в 17-те му участия в турнира, като това бе втората от Джокович и втората в по-малко от пет сета. Испанецът има и колосалните 105 победи в Париж.

Срещата на централния корт “Филип Шатрие” започна с 11-минутен гейм, в който Джокович пропусна два брейкбола. Надал спаси възможностите за пробив с отлични сервиси, което му даде увереност и испанецът скоро след това поведе с 5:0 гейма.
Джокович показа признаци на събуждане малко след това и успя да намали до 3:5, но при второто си сервиране за сета Надал успя да го спечели, като първият сет завърши за точно час игра.

В началото на втория сет Джокович направи пробив, но Надал изравни за 2:2. Последва обаче нов брейк за сърбина в шестия гейм и след 53 минути игра във втория сет резултатът бе изравнен на 1:1.

Гладиаторски се оказа третият сет, който продължи изумителните 98 минути. Надал и Джокович си размениха по два пробива, като Джокович сервираше за спечелването на сета при 5:3 гейма, а малко след това трябваше да спасява сетбол на свой сервис при 6:5 за Надал.

В тайбрека испанецът направи две грешки при свой сервис, което даде възможност на Джокович да го спечели със 7:4 точки и да поведе с 2:1 сета.

Надал обаче не се предаде и в началото на четвъртия сет поведе с 2:0 гейма. В този момент обаче испанецът започна да изпитва сериозни болки в ходилото и поиска медицинска помощ. Преди тя да дойде Джокович успя да обърне до 3:2 гейма, а няколко минути след таймаута успя и да затвори срещата.

Самият Джокович определи победата си в двубоя като най-великата в кариерата си и каза, че очаква с нетърпение финала в неделя. В него негов съперник ще бъде гръкът Стефанос Циципас, който победи в 5 сета Александър Зверев по-рано днес.