Арда за първи път в историята си ще играе в Европа

Две години след историческото си влизане в елита на Бъглария, 11 дни след историческото си участие във финала за Купата на страната, отборът на Арда (Кърджали) си осигури и историческо първо участие в Европа.

В баража за опеделяне на последния роден евроучастник, Арда победи Черно море с 2:0 на собствения си стадион в Кърджали.

Така клубът ще участва в новия турнир Лига на Конфедерациите заедно с ЦСКА и Локомотив (Плвовдив), докато шампионът в Лудогорец ще бъде част от предварителните кръгове на Шампионска лига.

Кърджалийци стартират от втория кръг на Лигата на Конфедерациите, като логично ще бъдат в ролята на непоставен, но не това е най-важносто за клуба, а достигането им до тази европейска квота.

В сезон, който клубът разчиташе почти изцяло на бъгларски играчи, без огромни средства за трансфери и заплати, момчетата на Николай Киров впечатляваха с много добър футбол и напълно заслужено са един от участниците ни в Европа.

Все пак отборът завърши на четвърто място през сезона, игра финал за Купата, но заради формата на първенството, днес трябваше да извоюва квотата си срещу седмица Черно море.

С оглед залога на мача, той не бе от най-атрактивните, като бе решен с гола на Иван Коконово още в 18-ата минута.

Арда използва най-доброто си оръжие – контраатаката, като Тонислав Йорданов отправи страхотно центриране, превърнато в гол от Коконов – 1:0 за домакините.

Преди това Черно море пропусна страхотен шанс да поведе и да прати мача в съвсем друга посока, но ударът на Родриго от чиста позиция бе спасен от Караджов.

Предивд изоставането си в резултата, Черно море бе по-агресивен и имаше още няколко добри ситуации, но те не бяха толкова чисти.

Арда пропсуна уникален шанс да реши всичко, след като в 75-ата минута бе отсъдена дузпа заради игра с ръка на Цветомир Панов в накзателното поле.

Панов бе изгонен и остави Черно море с човек по-малко, но за щастие на “моряците” Тонислав Йорданов пропусна наказателния удар и интригата в мача остана.

В последните 10 минути обаче Черно море така и не разби добре подредената отбрана на Арда. Домакините също останаха с човек по-малко в самия край, но удържаха скъпоценната си преднина.