Верстапен спечели първия спринт в историята на Формула 1

Макс Верстапен спечели първия в историята на Формула 1 спринт и ще тръгне от първата позиция по време на утрешното състезание на “Силвърстоун”.

Спринтовата квалификация е експеримент, който ще видим общо три пъти този сезон, а може би доста по-често в бъдеще. Това е квалификация, в която вместо всеки да се бори за най-добро време, пилотите просто правя мини състезание. То е с дължина 100 километра, което на “Силвърстоун” са 17 обиколки.

И след тези 17 обиколки победител се оказа Макс Верстапен, който освен полпозишън, успя да прибави три точки към актива си в генералното класиране.

Втори завърши Люис Хамилтън, който даде най-добро време вчера и днес започна от първа позиция, но имаше лош старт, а Верстапен го изпревари още преди първия завой.

За тези 17 обиколки седемкратният шампион нямаше шанс срещу нидерландксия си конкурент, като ще трябва да се задоволи с втора стартова позиция на любимата си “Силвърстоун”.

Хамилтън прибави и две точки към актива си в генералното класиране, но вече изостава 33 точки от Верстапен.

Едва ли тези точки от спирнта ще се окажат решителни за крайното класиране, но предвид оставащите 14 старта и страхотната битка между Верстапен и Хамилтън, всяка точка е от значение.

Трети ще тръгне Валтери Ботас с “Мерцедес”, който също взе точка от спринта.

Голямото разочарование бе за втория пилот на “Ред Бул” – Серхио Перес, който стартира пети, но допусна грешка и се озова на 19-а позиция.

В края на състезанието той видя, че няма как да напредне особено в стартовата решетка, като отборът взе решение да сложи край на участието му. Може би ще има промени в болида му, а Перес утре ще стартира от бокса, което не е огромна разлика с 18-а или 19-а позиция.