Реал спечели първи трофей под ръководството на Анчелоти

Реал Мадрид

Реал (Мадрид) спечели Суперкупата на Испания след победа с 2:0 над Атлетик (Билбао) във финала на турнира, игран в столицата на Саудитска Арабия – Рияд. Това бе първи трофей за Карло Анчелоти след завръщането му начело на “кралския клуб”.

В полуфиналите “белите” елиминираха вечния си съперник Барселона, а в спора за трофея детронираха миналогодишния му носител.

Триумфът на столичани не мина без полемика, като баските имаха претенции за дузпа след едва десет минути игра, когато обаче съдиите прецениха, че Дейвид Алаба не е играл с ръка умишлено в собственото си наказателно поле и подминаха ситуацията. Като цяло Реал бе доста по-настоятелният тим преди почивката, а след пропуски на Карим Бензема, Каземиро и Винисиус, Лука Модрич успя да открие резултата в 38-ата минута.

Хърватинът реализира за 1:0, превръщайки се в най-възрастният футболист, вкарвал гол в историята на турнира – на 36 години и 129 дни.

В заключителните минути на първата част младокът Ойхан Сансет пропусна да изравни за Билбао, а само четири минути след началото на второто полувреме Реал стигна до втори гол, който дойде от дузпа. Йерай Алварес игра с ръка, а Карим Бензема не сгреши от 11 метра за 2:0, като наказателният удар бе отсъден след консултация с ВАР.

Ветеранът Раул Гарсия пропусна няколко добри шанса за Атлетик, а четири минути преди края не успя да отбележи и дузпа, която също бе дадена благодарение на ВАР. За ситуацията Едер Милитао от Реал бе изгонен, а Гарсия стреля в обсега на Тибо Куртоа.

Това е дванадесети трофей от надпреварата за Реал и първи от 2020 година насам.