Рафаел Надал е големият шампион от Australian Open

Рафаел Надал

Рафаел Надал е големият шампион от Australian Open.

Матадора направи невероятен обрат срещу Даниил Медведев и от резултат 0:2, той успя да обърне до 3:2 в своя полза, печелейки с 2:6, 6:7(5), 6:4, 6:4, 7:5).

Трилърът продължи 5 часа и 28 минути, а с успеха испанецът стана първият човек в историята с 21 титли от Големия шлем в кариерата си, изпреварвайки Роджър Федерер и Новак Джокович.

Двубоят започна трудно за „Матадора“, но той все пак все подаването си. След това, обаче, Медведев вдигна оборотите и бързо изравни. Руснакът бе близо до ранен пробив, но Надал спаси два брейк-бола и отново излезе напред в резултата с 2:1.

В останалата част от първия сет световният №2 успя да ограничи форхенда на Надал и на свой ред с добър сервис и плосък бекхенд успя да пробие и след това да не даде нито един гейм на противника си до края на сета, като два от пробивите му бяха на нула. Така за 42 минути игра Даниил Медведев излезе напред в резултата след 6:2.

Вторият сет бе коренно различен от първия, тъй като в него зрителите по трибуните в Мелбърн видяха най-добрия тенис и на двамата финалисти. В него испанецът осъществи пробив за 3:1, като в гейма бе и най-дългото разиграване в двубоя до момента (40 удара) и после бързо взе подаването дси на нула. Така изглеждаше, че той бързо ще изравни общия резултат.

Първият сервис на Надал обаче спря да бъде толкова опасен и руснакът върна пробива, за да стигне до 4:3. 35-годишният тенисист веднага след това записа втори пробив и сервира за спечелването на сета.

Бекхендът на Медведев обаче отново се акитивизира в края на сета и успя да намали пасива си. Видя се, че непредизвиканите грешки и от двамата тенисисти зачестиха, вследствие на умората и напрежението. Така двамата взеха подаванията си и вкараха сета в тайбрек.

В него Надал излезе напред с 2:0 след минипробив, но той бе върнат от Медведев. Двамата смениха страните на корта при ново равенство – 3:3. След това Надал поведе с 5:3, но нервите на руснакът издържаха и той отново върна минипробива. Така световният №2 стигна до сетбол, при който с хубав минаващ удар стигна до 7:5 и така спечели и втория сет.

Макар в този момент Медведев да имаше огромно психологическо и игрово предимство, освен това в резултата, едва ли някой изобщо е очаквал, че Рафа Надал може да се предаде.

Матадора видя, че финалът му се изплъзва, като започне да играе на ръба на риска, много по агресивно, а в крайна сметка това му се отплати със спечелен трети сет.

Все пак Медведев може да съжалява, защото в шестия гейм поведе с 0:40, но не реализира трите си брейкбола. Това сякаш беше преломен момент, защото в деветия гейм Рафа проби, поведе с 5:4 и затвърди пробива, за да спечели сета.

В тези мигове се забелязваше и проблем в придвижването на Медведев, а след края на сета той поиска физиотерапевт, който се зае с проблемната област – лявото бедро.

След като двамата взеха подаванията си, Надал стигна до пробив в третия гейм, но Медведев веднага го върна. Матадора обаче записа нов пробив и поведе с 3:2. Руснакът вече играеше по-нестабилно, а най-силното му оръжие – форхендът, спря да бъде толкова ефективен.

Освен това, световният №2 получи проблеми в лявото бедро и се наложи на корта да влиза физиотерапевт, който да се погрижи за състоянието на Даниил Медведев. Това се случи след третия сет.

В шестия гейм Надал показа страхотния си тенис и с няколко деми волета от основната линия в приклекнало положение и после невероятно стоп воле за 4:2.

Руският тенисист отговори с гейм на нула. След няколко непредизвикани грешки на руснака, той пропусна шанс за пробив и Надал спечели гейма, като получи шанс да затвори сета при подаването на противника си. Началният удар на Медведев заработи тъкмо навреме и той спечели сервис-гейма. В следващото подаване, обаче, Надал бе безкомпромисен и изравни резултата в сетовете след гейм на нула.

Така мачът отиде в пети сет, в който Надал успя да пробие за 3:2 в петия сет, а след това спаси два брейкбола, с които затвърди своя пробив.

И при 5:4 Матадора имаше сервис на своя страна, той трябваше да сервира за спечелването на турнира, но този мач нямаше как да завърши без още драма.

Когато всеки очакваше това да е последният гейм, Даниил Медведев успя да пробие странно разколебаният Надал, който допусна двойна грешка, а и така не отправи силен сервис.

Но Матадора доказа, че е невероятен и веднага върна пробива, а след това прошка нямаше. Във втория си сервис гейм за титлата, той поведе с 40:0 и сложи край на този епичен финал.