Осака елиминира Серина Уилямс и е на финал в Австралия

Наоми Осака е финалист на Откритото първенство на Австралия след победа с 6:3, 6:4 над Серина Уилямс в първия полуфинал в Мелбърн. Японката затвърди отличната си серия срещу най-титулуваната състезателка в женския тенис, като спечели срещу нея за трети път в четири мача.

Уилямс бе считана за фаворит в турнира след отпадането на Ашли Барти, световната номер едно. На 39 години тя преследва все още своята 24-а титла в турнир от Големия шлем, което ще я изравни с Маргарет Корт във вечната ранглиста. Но ще почака още.

По-младата с 16 години Осака гледа към четвъртия си трофей в Шлема, след като има титла в Австралия и две от Откритото първенство на САЩ.

Серина проби още в първия гейм на мача, после поведе с 2:0, за да допусне Наоми да спечели следващите пет поредни гейма, а после и да затвори първия сет. Във втория японката стартира с пробив, Уилямс го върна за 4:4, но веднага дойде нов брейк на Осака и тя приключи мача на свое подаване.

В другия полуфинал американката Дженифър Брейди победи чехкинята Каролина Мухова с 6:4, 3:6, 6:4 в маратонски мач, продължил почти два часа. Това е първи финал в Шлема за американката (№24 в света).

Мачът за титлата между Брейди и Осака е в събота.