Лудогорец се прости с мечтата си за Шампионска лига

Лудогорец победи Малмьо с 2:1, но отпадна в плейофите на Шампионската лига. Българският шампион няма да играе в групите на най-силния турнир на континента, след като загуби първия мач с шведите преди седмица с 0:2 и ще трябва да се задоволи с място в груповата фаза на втората по сила надпревара – Лига Европа.

Така “орлите” ще трябва да почакат, за да играят в елита на Европа за трети път в историята си. Досега те имат две участия – през сезон 2014/2015 и 2016/2017.

Противно на очакванията и резултата от първия мач, не Лудогорец, а Малмьо се впусна в атака от самото начало. Шведите бяха доста по-активни и доминираха в началните минути, като в крайна сметка получиха гол във вратата си при първата по-сериозна възможност за домакините.

В десетата минута Кирил Десподов стреля, топката се отби в защитник и излезе в ъглов удар. Отново Десподов изпълни статичното положение, центрирайки в наказателното поле, където капитанът Антон Недялков реагира най-добре и отбеляза за 1:0.

Радостта на разградчани обаче трябваше да почака заради консултация с ВАР, след която бе потвърдено, че попадението е редовно.

Шест минути след това дойде и отговорът на скандинавците. Сьорен Рийкс преодоля Кристиян Кахлина с удар от границата на наказателното поле, попаднал в десния ъгъл на вратаря за 1:1. Тук обаче отново се намеси ВАР, а голът не бе зачетен, защото повторенията показаха, че Рийкс е бил в положение на засада преди да отбележи.

Четвърт час преди почивката Валдас Дамбраускас бе принуден да направи смяна, след като Каули бе контузен, а на негово място влезе Доминик Янков. Сходен сценарий имаше и в редиците на Малмьо – десетина минути по-късно треньорът на шведите Йон Дал Томасон замени титулярния си вратар Йохан Далин, напуснал за сметка на Исмаел Диавара.

В 43-ата минута Малмьо все пак изравни. Велко Бирманчевич стреля от свободен удар, имаше рикошет в стената и Кахлина остана на място, за да изгледа как топката влиза в мрежата му за 1:1. До головата ситуация се стигна след фаул на резервата Янков.

Първото полувреме имаше седемминутно продължение, в което обаче не се случи нещо кой знае колко интригуващо.

Грубо нарушение на Янков му донесе жълт картон три минути след подновяването на играта, а в 60-ата минута съдията Клеман Тюрпен посочи бялата точка. Дузпа в полза на Лудогорец, отсъдена отново след консултация с ВАР.

До дузпата се стигна след игра с ръка на Антонио Чолак в собственото му наказателно поле.

Пиерос Сотириу застана зад топката и отбеляза с удар в средата на вратата, след като Диавара се хвърли настрани – 2:1 в 60-ата минута.

Голът обаче сякаш даде импулс не на домакините, а на Малмьо и шведите пробваха няколко атаки след попадението, като една от тях завърши с опасен шут на Бирманчевич, отразен от Кахлина. Последваха силни минути за гостуващия тим, който видимо търсеше нов гол.

Почти всичко в предни позиции за Лудогорец минаваше през Кирил Десподов, а петнадесетина минути преди края Дамбраускас потърси разнообразие напред и пусна в игра Мавис Чибота на мястото на Вандерсон.

В остатъка от мача играта се накъса и бе спирана на няколко пъти, Малмьо направи две смени дълбоко в добавеното време и в крайна сметка продължи напред към групите на Шампионската лига, макар Лудогорец да спечели с 2:1 днес.