Историческа победа в Европа за Балкан Ботевград

Последният баскетболен шампион на България при мъжете – Балкан (Ботевград), постигна историческа европейска победа.

Ботевградчани за първи път в историята си достигнаха до четвъртфиналите на европейски турнир, след като намериха място сред най-добирте 8 тима на ФИБА Къп. Балкан е и първият роден тим, достигнал тази фаза в турнира.

Това се случи след престижен успех с 90:74 над швейцарския шампион Фрибур Олимпик.

За жалост трибуните на “Арена Ботевград” останаха празни заради противоепидемичните мерки и местните баскетболни фенове не успяха да станат свидетели на историческия мач. На четвъртфиналите Балкан ще играе срещу руския Парма (Перм), отново в Ботевград.

Руснаците развалиха надеждите ни за български сблъсък на четвъртфиналите, след като победиха самоковския Рилски Спортист с 90:61.

Балкан започна изключително силно мача, като решаващи се оказаха тройките на Божо Аврамов и Крис Минков.

Така родният тим се оттегли с аванс от 33:18 след първата четврът, но през втората швейцарците наваксаха голяма част от изоставането. На полувремето резултатът бе 44:39 за Балкан.

За щастие родният тим не допусна нови колебания след почивката и продължиха да увеличават преднината си, като в един момент тя достигна 15 точки.

В самият край обаче имаше и критичен момент, в който гостите се доближиха на 4 точки при 76:72, но Божидар Авармов отново измъкна Балкан от тежката ситуация.

Всъщност в последните три минути швейцарците отбелязаха само един кош, а Балкан си осигури успеха с 90:74.