Испания е четвъртфиналист на Евро 2020

Испания

Алваро Мората се разписа в началото на продълженията с топовен шут под напречната греда и Испания надви с 5:3 Хърватия в мач от осминафиналите на Европейското първенство по футбол. Така отборът на Луис Енрике се класира за следващата фаза.

Хърватия и Испания направиха равностойно първо полувреме, в което имаше две куриозни ситуации и те бяха ключови. В 19-ата минута Алваро Мората получи топката пред вратата на хърватите и стреля толкова неточно с глава, че вместо вратата уцели ръката на Домагой Вида. Главният съдия Джунейт Чакър обаче не даде дузпа за испанците.

В ответната атака испанците спряха хърватите далеч от вратата си и Педри опита да върне топката на Унай Симон, но вратарят не успя да я спре и тя попадна в мрежата му за 0:1. Само четири минути по-късно Чакър подмина игра в ръка и в наказателното поле на Испания, след което удар на Никола Влашич не попадна в целта.

Испанците натиснаха съперника в следващите минути и стигнаха до изравнителен гол в 38-та. Удар на Хосе Гая в наказателното поле бе блокиран и топката попадна в краката на Пабло Сарабия, който се разписа с мощен шут за равенството, задържало се за почивката между двете полувремена.

Испания вкара втория си гол в 57-та минута, когато Феран Торес центрира в наказателното поле и Сесар Аспиликуета бе точен с глава за 2:1. Самият Феран Торес се разписа за крайното 3:1 в 77-та минута, когато получи подаване от Пау Торес, преодоля с лекота бранител на Хърватия и мушна топката между краката на Доминик Ливакович.

Хърватите не се предадоха и стигнаха до драматично изравняване. Мислав Орсич намали на 2:3 в 85-та минута след разбъркване в наказателното поле на испанците, а Марио Пашалич изравни във втората минута на добавеното време. Нападателят, появил се в игра 13 минути по-рано, бе точен с глава след центриране на Орсич.

Редовното време завърши наравно 3:3, а Хърватия запази устрема за началото на продълженията и само за шест минути създаде две чисти положения. Орсич стреля над гредата от удобна позиция в 93-та минута, а шест по-късно удар на Андрей Крамарич от 7-8 метра бе спасен трудно от вратаря на испанците.

Те пък отговориха в 100-та минута, когато Дани Олмо центрира на далечна греда за Алваро Мората, а той си свали топката и вкара за 4:3 с топовен удар под напречната греда.

Само три минути по-късно Микел Оаярсабал получи топката зад гърба на защитата отново от Олмо и вкара с лекота петото попадение в полза на испанците, които възстановиха преднината си от два гола.