Гарбине Мугуруса е №1 за сезона при дамите

Испанската тенисистка Гарбине Мугуруса спечели първата си титла от финалния турнир на УТА в Гуадалахара (Мексико), като на финала се наложи над естонката Анет Контавейт с 6:3, 7:5.

Мугуруса успя да пробие съперничката си много рано в мача, а след това направи още един пробив и в седмия гейм. От другата страна Контавейт направи четири двойни грешки още в първия сет и така и не успя да намери първия се сервис.

Това беше и най-големият мач в кариерата на Контавейт до момента, като тя подобри значително играта си във втория сет, успявайки да постигне пробив в седмия гейм. Естонката обаче не успя да задържи преднината си и Мугуруса, която е номер 6 в света, както и двукратна победителка от турнири в ГОлемия шлем, върна пробива в десетия гейм и изравни резултата. Испанката спечели близо 70 процента от точките си на първи сервис, като отново проби Контавейт, с което затвори мача.

“Спомням си когато Стив Саймън (изпълнителният директор на WTA) и аз бяхме на Откритото първенство на САЩ и той ми каза, че Гуадалахара е възможност за финалния турнир, а аз си казах “О, Боже, мога да спечеля там”. И ето, че сега сме тук и това се случи”, каза Мугуруса преди да прегърне трофея. “За мен е сбъдната мечта да играя тук”, призна испанката.

Това бе четвъртото участие на Мугуруса във финалния турнир и първата й титла. Успехът ще я изкачи до номер 3 в световната ранглиста от понеделник. Тя спечели турнира в Чикаго преди месец и победи чехкинята Барбора Крейчикова на турнира в Дубай през март.

“Това е още едно доказателство, че в момента съм в най-добрия момент от кариерата ми”, смята Мугуруса, добавяйки, че ще празнува с текила.

Крейчикова и сънародничката й Катерина Синякова останаха непобедени в турнира на двойки, като във финала се наложиха над Хсиех Су-Вей от Тайланд и Елиз Мертенс от Белгия с 6:3, 6:4.