Драма с дузпи прати трофея от Лига Европа във Виляреал

Виляреал спечели първия си трофей, първия си европейски трофей още при първия си финал в рамките на една нощ!

“Жълтата подводница” от Испания победи Манчестър Юнайтед на финала в Лига Европа след 1:1 в редовното време и уникални дузпи, при които играчите вкара 21 поредни. Давид Де Хея обаче изпусна за англичаните и бе надхитрен от колегата си Геронимо Руи.

Цялата среща в полския град Гданск, която се игра пред 9500 зрители, бе изключително напрегната, но равенството в редовното време и продълженията бе логично.

Отборите на Унай Емери и Оле Гунар Солскяр си дадоха страхотна битка, която стигна до инфарктен епилог. Всички полеви играчи на терена си вкараха дузпите преди аржентинския вратар Геронимо Руи да отбележи за Виляреал, а след това да спаси удара на Де Хея. Преди това Жерар Морено и Едисон Кавани вкараха в редовното време. Радостта бе за испанските фенове от градчето с население от около 50 хиляди души.

Голямата радост е и за Унай Емери, който окончателно се доказа като най-големият майстор в турнира. Това е четвъртият му трофей в тази надпревара след успехите през 2014-а, 2015-а и 2016-а с отбора на Севиля. Вече рекордьор. Първият му триумф в Лига Европа бе именно с дузпи срещу Бенфика преди седем години. Виляреал спечели надпреварата през тази година без да загуби нито един мач.

Оле Гунар Солскяр продължава да търси първото си отличие начело на Юнайтед. Той не успя да повтори постижението на Жозе Моуриньо, който изведе “червените дяволи” до този трофей през 2017-а. По пътя си към финала Юнайтед отстрани два отбора от Испания в лицето на Реал Сосиедад и Гранада, но падна жертва на опитен тим с още по-опитен треньор в решителния мач.

Срещата не започна според очакванията – двата отбора се втурнаха в атака от самото начало без да се разучават кой знае колко.

Юнайтед отправи първи удар, като Скот Мактомини не бе точен от дистанция. В 20-ата минута и Люк Шоу отправи шут, този път диагонала, но твърде далеч от вратата.

В средата на полувремето “жълтата подводница” стигна до първия си добър шанс, когато Карлос Бака технично подаде към Пау Торес, който отклони с глава и също не намери целта. Малко след това и Йереми Пино стреля неуспешно.

В 29-ата минута Виляреал откри резултата при поредното си статично положение. Дани Парехо центрира от фаул и Жерар Морено се измъкна, за да засече топката в непосредствена близост пред Давид Де Хея – 1:0.

След това топката беше почти изцяло в притежанието на Манчестър Юнайтед, но испанците изградиха чудесен защитен блок от две линии и не позволиха обръчът около вратата им да се затегне прекалено.

Юнайтед имаше опасни остри центрирания, но не стигаше до нещо по-сериозно. Това се промени в самия край на полувремето, когато Мейсън Грийнууд надбяга Педраса и центрира остро с десния крак и Раул Албиол пресече подаването със слабините си, за да предотврати сигурен гол на Едисон Кавани. Като цяло обаче англичаните не създадоха достатъчно в атака.

В началото на втората част Виляреал създаде отново напрежение пред вратата на съперника след статично положение. Получи се опасно напрежение, но “червените” се справиха. На другата врата пък Юнайтед поиска дузпа, след като Грийнууд беше ритнат в крака, но ВАР разгледа ситуацията и прецени, че няма нищо нередно.

Последните 20 минути минаха изцяло под диктовката на Юнайтед, който опита няколко удара от дистанция – най-вече чрез Маркъс Рашфорд, но крайно неточни. “Жълтата подводница” се справяше с десетките центрирания към наказателното си поле. Така логичната развръзка бяха две продължения по 15 минути.

В първото продължение Виляреал не допусна нещата да се развиват предимно пред неговата врата и даже напротив – това беше по- опасният отбор, но с неточни удари. Кой знае какво напрежение нямаше, освен при няколко груби нарушения от страна и на двата отбора.

Във втората част напрежението също бе пред вратата на Манчестър Юнайтед заради още няколко статични положения. Този път обаче Давид Де Хея бе над всички. В 113-ата минута Виляреал поиска дузпа за игра с ръка на Фред, но ударът бе от твърде близка дистанция. В последните минути играта тотално се накъса и всичко трябваше да се реши с дузпите.