България се прости с мечтите си на Евроволей след загуба от Швеция

България отпадна на осминафиналите на Европейското първенство по волейбол за жени. Селекцията на треньора Иван Петков отстъпи с 2-3 на Швеция в истински трилър в пловдивската зала “Колодрума”, продължил близо два часа и половина.

Българките поведоха, след което трябваше да наваксат изоставане от един гейм и да пратят мача в тайбрейк, загубен драматично. Срещата бе изгледана на живо от футболната легенда Христо Стоичков, който е отявлен привърженик на волейболистките ни.

Четири поредни български точки дадоха обещаващо начало на мача, а след това преднината на националките ни достигна 7:1. Волейболистките ни играеха с настроение и лекота, като разликата в тяхна полза премина 10 точки при 18:7, а след това те безпроблемно затвориха гейма в своя полза с 25:12.

Развитието на втория гейм обаче не бе по вкуса на България. Швеция поведе рано в частта с 3:6, а при 4:8 Иван Петков взе прекъсване, което даде резултат и “лъвиците” намалиха до 10:11, но съперничките спечелиха четири от следващите пет точки за 11:15. Единственото, което българките успяха да направят до края бе да се доближат на две точки от съперника на няколко пъти, като в крайна сметка отстъпиха с 21:25 и 1-1.

Третата част започна равностойно, като българките поведоха за първи път от доста време насам – 11:9 след две поредни точки от блокада. Те сякаш отново намериха ритъма в играта си и се откъснаха напред в резултата със 17:13. Швеция обаче изравни до 19:19, а след това бе фиксирано и ново равенство при 22:22. “Тре кронур” поведе с 22:23, след което получи геймбол след блокаут и 22:24, а в крайна сметка стигна до пълен обрат и 1-2 след 22:25 в третия гейм.

Равенството в резултата бе възстановено след четвъртия гейм. При 7:7 нашите влязоха в чудесен ритъм, за да спечелят 8 от следващите 10 точки и да се откъсна напред с 15:9, а след това не срещнаха проблеми да затворят частта с 25:14 за 2-2 и решаващ тайбрек.

България поведе с 4:2 в тайбрека, но Швеция успя да обърне резултата за 5:6. Три поредни точки на Емилия Димитрова, Нася Димитрова и Елица Василева обаче върнаха българките в лидерската позиция – 8:6. Остатъка от петия гейм се превърна в спиращ дъха трилър с множество равенства, като в крайна сметка “лъвиците” имаха мачбол при 14:13, който не успяха да материализират. Последваха две възможности за шведките да затворят мача – при 15:16 и 16:17, които бяха отразени от нашите момичета, но в крайна сметка те отстъпиха със 17:19 и 2-3, приключвайки участието си.

В четвъртфиналите съперник на Швеция ще бъде Нидерландия. Следващата фаза е в сръбската столица Белград.

Най-резултатна за България стана Елица Василева със 17 точки. Гергана Димитрова добави още 16 точки. Изабел Хаак се отличи с 26 точки за шведския тим.