Щафетата ни в биатлона не финишира, триумфът бе за Норвегия

Благой Тодев, биатлон

България остана на предпоследното 19-о място в смесената щафета по биатлон (4х6 км за жени и мъже) на зимните игри в Пекин.

Милена Тодорова и Мария Здравкова стартиха за нашите на първите два поста, а после трябваше да поемат Владимир Илиев и Димитър Герджиков.

Но след Здравкова българите бяха затворени с обиколка и мъжете изобщо не стартираха, както е правилото в тази щафета. Тодорова направи една наказателна обиколка и използва пет допълнителни патрона, а Здравкова – два наказателни рунда и пет патрона.

Драмата бе пълна, макар и с разочарованието за нас от представянето на българските биатлонисти. Норвегия взе златото след изключителен финален спринт на звездата Йоханес Тингес Бьо, който събра сили и “издуха” метри преди финала руснака Едуард Латипов и Кентен Фийон Майе от Франция.

Йоханес пое щафетата от брат му Тарей Бьо, като до този момент норвежците вървяха шести.

Щафетата на тази страна обаче, в състав Марте Рьойзеланд, Тирил Екхоф, Тарей Бьо и Йоханес Тингес Бьо, взе златото след убийствения завършек на голямата звезда.

Те финишираха за 1:06:45.6 час, след като допуснаха 3 наказателни обиколки и използваха 13 допълнителни патрона.

На второ място на 0.9 секунди остана защитаващият титлата си тим на Франция (Анаис Шевалие-Буше, Жулия Симон, Емилиан Жаклен и Кентен Фийон Майе), а руснаците (Уляна Нигматулина, Кристина Резцова, Александър Логинов и Едуард Латипов) загубиха дори среброто и останаха трети на секунда и половина зад победителите, въпреки че водиха дълго в решаващия четвърти пост от състезанието.