Слаба България падна на футбол от Литва

Българският национален отбор по футбол изигра един от най-срамните мачове в новата си история.

Хората на Ясен Петров допуснаха кошмарна загуба при гостуването си на Литва във Вилнюс с 1:3 в световните квалификации за първенството в Катар догодина.

Литовците, които предимно развиват баскетбол в страната си, изглеждаха като отбор, който може и реално пропусна да ни разгроми. Вкараха три попадения, но пропуснаха още няколко ситуации най-вече в края на мача. Нашите играха без идея в предни позиции, а в защита играта им бе неузнаваема – нищо общо с това, което показаха при равенството с европейския шампион Италия. България получи странна дузпа в началото, която Димитър Илиев пропусна, а малко след това допусна гол. През втората част Кирил Десподов изравни, но литовците заслужено отбелязаха две нови попадения.

Резултатът е шокиращ – последната победа на Литва в квалификации е преди пет години, когато бе надвит отборът на Малта. Литва едва за трети път в този век вкарва три гола в официален мач – първите два случая бяха срещу Фарьорски острови през 2003-а и срещу Румъния през 2008-а.

България пък вече в 16 поредни мача не може да вземе успех като гост, а днешната среща изглеждаше като напълно реална възможност за това. Още повече, че преди месец победихме този опонент, макар и трудно в София. Новата ситуация в Група “C” е следната – България е на четвърта позиция с пет точки, а Литва е на последното място, въпреки първите си три точки.