Сензация при дамите, световната №2 изхвърча от Мелбърн (резултати)

Може би най-голямата сензация в женскта схема на Australian Open e факт, след като световната №115 намери място на четвъртфиналите.

Става въпрос за Кая Канепи от Естония, която изхвърли световната №2 Арина Сабаленка в драматична битка, продължила 2 часа и 18 минути.

Канепи победи с 5:7, 6:2, 7:6, а обратът я прати естонката на първи четвъртфинал в Шлема от пет години насам и първи в Австралия за всичките й 13 участия.

Всички смятаха, че 36-годишната Канепи е вече далеч от най-добрите си години в тениса, но ето, че ще бъде част от най-добрите в Австралия, при това след победа над втората поставена. След сензационното отпадане на Сабаленка на четвъртфиналите в Мелбърн ще има само три тенисистки от първите 20 в схемата.

Днес Сабаленка тръгна по план и спечели първия сет със 7:5, но след това се срина тотално и във втория загуби с 2:6 от Канепи.

Голямата драма в мача дойде в третия сет, в който двете размениха по пробив, а в деветия сет Канепи успя да осъществи брейк на нула, поведе с 5:4 и сервираше за мача.

Естонката дори поведе с 40:0 и изглеждаше, че краят на мача идва. Тя обаче пропиля аванса си, след това изтърва и четърти мачбол, като в крайна сметка загуби този гейм, а сетът отиде към решителен тайбрек.

В него Канепи поведе с 5:2, но отново допусна изравняване, дори и обрат до 5:6.

Ветеранката от Естония обаче не се предаде пред удари на световната №2, поведе с 9:7 и започна да празнува победата.

Тя си мислеше, че е 10:7 и е победителка, но след подсказване от трибуните разбра, че се радва твърде рано. Това обаче не я обърка, защото точка по-късно тя затоври мача и ще бъде част от четвъртфиналтие.