Локомотив с драматична победа в Европа

Локомотив (Пловдив) започна по отличен начин сезона в Европа, побеждавайки с 1:0 чешкия Словачко в мач от втория кръг на Лигата на конференциите.

Така пловдивчани взеха аванс, макар и минимален преди реванша в Чехия след седмица.

А победата дойде изключитлено драматично, с гол в предпоследната 89-а минута в един иначе доста равностоен мач.

Големият герой се казва Петър Витанов. Рядко виждаме дефанзивният халф в графата “голмайстори”, но със страхотен шут от дъгата на наказателното поле той донесе победата на Локомотив.

Иначе не се виждаше какво ще раздели двата тима, които бяха напълно равностойни, а предпочитаха да не рискуват особено на “Лаута”.

Футболът не бе на особено високо ниво, но най-важното за родния тим е, че ще пътува за реванша с гол аванс.

А там Словачко вече ще трябва да рискува и да наруши добре подредената си отбрана, което със сигурност ще създаде доста повече възможности за Локомотив.

Още от началните минути на мача стана ясно, че едва ли ще видим особено атрактивен футбол на “Лаута”, защото и двата тима играеха на бавно темпо и не предприемаха особени рискове.

Чехите разчитаха само на тъчове в английски стил и изсипани топки, докато Локомотив опитваше по-трайно владеене на топката, но това не даваше кой знае какъв резултат.

Все пак през това полувреме имаше едно стопроцентово положение, което се откри пред гостите.

В 34-ата минута Даниел Холзер се озова очи в очи с Илко Пиргов, но за щастие родният страж се отличи с прекрасна намеса и не позволи на чешкия си опонент да се разпише в своя дебют за Словачко.

Малко след това и Ян Калабишка опита шут от въздуха, като топката премина опасно покрай вратата на Локомотив.

С това обаче се изчерпа всичко по-интересно през първите 45 минути.

Втората част предложи повече футболни мигове, но отново не видяхме кой знае какво зрелище на терена.

След първоначалния натиск на гостите, Локомотив стигна до най-опасните си атаки в мача, в които играчите на пловдивчани се отчетоха с два пропуска.

Първо Минчев не уцели вратата с диагонален шут, а малко след него от подобна позиция Конър Руан стреля мощно, но чешкият вратар изби в корнер.

Един от най-любопитните моменти дойде в 75-ата минута на мача, когато станахме свидетели на куриозно и доста рядко срещана случка по футболните терени, особено на подобно ниво.

Френският главен съдия Карим Абед стъпи накриво и след няколко крачки веднага прекъсна играта. Очевидно реферът бързо усети, че няма да може да продължи мача, което наложи неговата смяна с четвъртия му асистент.

Играта доста се забави при тази ситуация, а до края рисковете в двата тима намаляха още повече, сякаш Локомотив и Словачко бяха готови да си стиснат ръцете на 0:0.

Но сякаш противно на логиката дойде предпоследната 89-ата минута на редовното време, която изправи хилядите на “Лаута” на крака.

Димитър Илиев се отличи с поредно технично отиграване, след което Минчев отправи удар в тялото на бранител, а отбилата се топка бе директно посрещната без подготовка и с мощен удар от Петър Витанов.

С левия крак той прати топката във вратата. Невероятен гол, който не само донесе победата за Локомотив, но даде добър аванс на родния тим преди реванша.