Италия е европейски шампион!

Италия

Италия победи с 3:2 Англия след дузпи на “Уембли” и спечели за втори път в историята си титлата на Европейското първенство.

Леонардо Бонучи вкара през второто полувреме и заличи ранния гол на Люк Шоу, за да изпрати мача в продължения и дузпи. В тях селекционерът на англичаните Гарет Саутгейт бе провален от късните си смени. Маркъс Рашфорд и Джейдън Санчо влязоха в игра в 120-ата минута специално за дузпите, но и двамата пропуснаха. След това Джордан Пикфорд задържа англичаните в мача със спасяване срещу Жоржиньо, но Букайо Сака, който влезе от пейката през второто полувреме, също пропусна и Италия стана европейски шампион.

Мачът на препълнения стадион “Уембли” отговори на високите очаквания още в началото. Италианците получиха ъглов удар още в първата минута и защитник изчисти, а от последвалата контра Англия поведе. Киърън Трипиър получи топката по дясното крило и я изпрати на далечна греда към Люк Шоу, а левият бек на Манчестър Юнайтед я посрещна от воле и я изпрати зад вратаря Джанлуиджи Донарума за 1:0.

Италианците натискаха съперниците си през по-голямата част от мача и заслужено изравниха в 67-та минута. Марко Верати засече центриране от ъглов удар с глава и Пикфорд направи ново невероятно спасяване, но този път топката се удари в гредата и се върна пред вратата. Леонардо Бонучи притича на добавка и вкара с лекота на опразнената врата за 1:1.

В крайна сметка мачът бе решен с дузпи, при които точни за Италия бяха Доменико Берарди, Леонардо Бонучи и Федерико Бернардески. Пропуски направиха Андреа Белоти и Жоржиньо. За англичаните пък точни бяха Хари Кейн и Хари Магуайър в първите две дузпи. Изпуснаха Маркъс Рашфорд, Джейдън Санчо и Букайо Сака.