Испания с нова грешна стъпка на Евро 2020

Испания

Един от големите фаворити за трофея от Евро 2020 – Испания, допусна втора поредна грешна стъпка.

Испанците направиха 1:1 с Полша, като продължават да са без победа в група “Е”, макар да изиграха и двата си мача до този момент на родна земя в Севиля.

Подобно на мача срещу Швеция (0:0) преди няколко дни, испанците имаха тотален контрол над мача, владееха топката през 75% от времето, но това се изразяваше в безкрайни подавания и много малко действително опасни атаки.

А неефективността в атака се изрази във второ поредно разочароващо реми. Със сигурност не е това старта, който не само феновете на тима, но и всички зрители са очаквали от Испания. Трябва да отбележим, че при резултат 1:1 Испания изпусна дузпа, която и без това предизвика доста дискусии при отсъждането си.

От другата страна пък Полша показа отлична организация в защита и ефективност в предни позиции. От двете си чисти положения, Роберт Левандовски реализира второто, с което подари точката на своя тим.

Тази точка оставя Полша в играта преди последния кръг. Швеция води групата с 4 пункта, Словакия има 3, Испания 2, а Полша 1.

От самото начало на мача Испания очаквано бе по-активният тим, но със сигурност не играеше достатъчно убедително, че да създава голови ситауции пред вратата на Полша.

Така се стигна до 25-ата минута на мача, когато Испания откри резултата с първото си сериозно положение в мача.

Жерар Морено пусна хитър пас по посока полската врата, който Алваро Мората овладя и превърна в гол.

Попадението обаче бе отменено, а от първото повторение, което режисьорите ни показаха, изглеждаше, че наистина Мората е зад гърба на отбраната и решението на италианската съдийска бригада е правилно.

Тук обаче се намеси системата ВАР, която отсъди, че засада няма и голът бе зачетен. Малко по-късно видяхме повторение от друг ъгъл, което ни убеди, че наистина Мората е в редовна позиция.

И така Испания се оттегли с гол аванс на почивката, като домакните на мача започнаха с наглед спокойно темпо втората част, уверени, че ще задържат, а дори и увеличат аванса си.

Нищо подобно, защото Полша стигна до нов шанс в 54-ата минута, като този път Левандовски не сбърка.

С глава той превърна центрирането на Свидерски в гол, вкарвайки за Полша на трето поредно Европейско първенство.

Но по-малко от минута след този гол дойде най-спорният момент в срещата, когато Испания получи шанс да изпълни дузпа.

Жерар Морено се строполи при една атака на испанците, като първоначално реферът не отсъди нищо, но последва сигнал от ВАР, като Даниеле Орсато отиде да прерзгледа случилото се.

Оказа се, че Якуб Модер настъпва Жерар Морено по крака, но пък малко, след като испанецът е отиграл ситауцията. Спорна ситуация, при която италианският рефер бе категоричен, че има дузпа.

И именно Морено се нагърби с изпълнение, но стреля в страничната греда, а при последвалата добавка Мората дори не уцели рамките на вратата.

В последните 30 минути от мача отново Испания имаше тотален контрол и контролираше топката през 75% от времето, но подобно на мача с Швеция, това не даваше особен резултат.

Няколко опасни центрирания и мелета бяха всичко, което играчите на Ла Фурия успяха да създадат. Чисто голово положение, което да реши мача така и нямаше.